MALINNA°: Od klasickej hudby k výskumu príčin starnutia organizmu II.

Keď mal otec okolo 50tky, začal si uvedomovať náročnosť svojej práce. Vysoký stresový faktor, málo pohybu, neustále sedenie pri počítači, hodiny strávené klikaním na myš pri editovaní nahrávok a zlé stravovanie: to všetko si pomaly, ale isto začalo vyberať svoju daň. Vysoký krvný tlak, srdcová arytmia, bolesti chrbtice a počiatočné štádiá reumy začali otca paralyzovať. V jednom momente došiel do bodu, kedy si uvedomil, že ak zásadne nezmení niečo vo svojom živote, veľa času mu pravdepodobne neostáva. Prvé zásadné rozhodnutie bola úplná abstinencia od alkoholu. Spolu s týmto krokom prišiel aj nový profesný odbor, ktorý ho začal zaujímať. Bolo ním štúdium rastlín a olejov a ich vplyvov na organizmus.

Na jar v roku 2014 sme vycestovali do Ameriky, kde sme stretli nášho teraz už blízkeho priateľa, ktorý mal v tom čase 86 rokov. Hneď sme si ľudsky padli do oka, lebo to bol veľmi inšpiratívny a mladou energiou sršiaci človek. Značne nabúral všetky moje predstavy o tom, čo patrí k akému veku. Do svojich 60tich rokov pracoval vo farmaceutickom priemysle. Kvôli manželkinej chorobe sa rozhodol faramceutický preimysel opustiť a zaoberať sa prírodnými olejmi. Založil vtedy svoj najúspešnejší podnik, čo bolo pre mňa fascinujúce, keďže sama som mala predstavu, že po 40ke “life is over”. Pri ňom som sa ale cítila ako na inej planéte. So svojou 93 ročnou priateľkou chodievali každý týždeň do swing clubu tancovať. Slovo dôchodok v jeho slovníku neexistovalo, keďže jeho práca mu bola zábavou, prostriedkom na sebarozvoj a dôvod, pre ktorý sa cítil veľmi užitočný pre svoje okolie. Otec už v tom čase bol v určitom štádiu svojho vlastného výskumu, no toto stretnutie mu potvrdilo jeho smerovanie. Náš priateľ vyvíja boostre pre rastliny a pri jednej debate o kvantovej fyzike a inteligencii prírodných systémov spomenul, že si vyliečil rakovinu kože a aj otec by sa mohol svojich zdravotných problémov zbaviť. Pri vývoji čistiaceho prostriedku si totiž začal všímať, že  práca s olejmi a soľami mala za dôsledok uvoľňovanie reumatických prstov a celkové zlepšie kondície. Ja som sa idey chytila a motivovala som ho, aby skúsil princíp, ktorý funguje v cleaneri, adaptovať na čistenie organizmu. Na prvý pohľad to znie šialene, no čistiaci prostriedok bol vyrobený z prírodných olejov a morskej soli. Jeho jednotlivé zložky sú známe svojimi vynikajúcimi zdravotnými účinkami a prakticky, keď sa dostane do organizmu, má na neho pozitívny vplyv. A tak sa otec po prvý raz pustil do namiešania elixíru.

Mojím motívom podnietiť otca boli laboratórne výsledky testov, ktoré sme nechali robiť na čistiaci prostriedok. Tie preukázali, že zničil 99.9percenta patogénnych kmeňov baktérii (čo robia aj iné dezinfekčné prostriedky). O pár dní po nich nám z laboratória volali, že sa stala zvláštna vec. Na Petriho misky, kde testovali náš čistiaci prostriedok, laboranti chceli namnožiť na iné testy nové baktérie. Baktérie sa však na miske vôbec nechceli množiť, čo dokazovalo, že tam, kde sa čistiaci prostriedok používal, sa vytvorilo niečo ako measčná krajina pre baktérie: prostredie, kde jednoducho nechcú žiť. To je ten zásadný rozdiel medzi cleanerom a inými dezinfektantami. Kým tie chemicky zabijú veľkú časť baktérií, vytvoria priestor pre kmene, ktoré sú na danú chemikáliu rezistentné. To umožní týmto kmeňom prepuknúť, preto sa napríklad dezinfektanty v nemocniciach musia často obmieňať. Náš čistiaci prostriedok v priamom kontakte s baktériami tieto zničí aj pre obsah prírodných antibakteriálnych zložiek, aj pre svoje vysokozásadité pH. Baktérie, čo ale v prostredí prežili, stratili schopnosť množiť sa. Čistiaci prostriedok teda nespôsobuje rezistenciu baktérií.

Ja som v tom čase bola aktívne pôsobiaca operná speváčka. Prostredie operných spevákov je strachom z chorôb posadnutých ľudí, keďže aj najmenšia nádcha môže úplne ohroziť náš výkon a teda aj kariéru. V tomto konkurenčne nekompromisnom prostredí sa zlyhávania neodpúšťajú. Sama som zápasila s neustálymi zápalmi prínosových dutín, mala som za sebou liečby antibiotikami, keďže som nemala inú možnosť, ako dôverovať doktorom. Od všeobecnej doktorky som z neúspechom išla na ORL a odtiaľ na pneumológiu. Nikto nezistil nič. Každý doktor mi ale pre istotu nasadil ATB liečbu. A tak som do tela dostala v priebehu 2 mesiacov 3 rôznych antibiotík. Verila som, že mi pomôžu, no nestalo sa tak. Moja imunita bola úplne rozbitá a trpela som takmer permanentnou nádchou a zápalmi. Vtedy som sa začala oboznamovať s pojmami ako sú rezistencia baktérii, prírodná medicína a alternatívne spôsoby liečby. Po zistení, ako čistiaci prostriedok reaguje s baktériami, živom príklade, ako sa dá dlho, aktívne a vitálne žiť nášho amerického priateľa a nechuťou tráviť sa naďalej chemikáliami, som sa rozhodla byť testovacím králikom otcovho elixíru.

Otec spočiatku nemal veľký záujem púšťať sa do tejto sféry. Jednak cítil dosť veľký rešpekt pred touto oblasťou a bol veľmi zaujatý prácou na zdokonaľovaní čistiacich schopností cleanera. Na veľa začal študovať aj procesy v ľudskom organizme a po niekoľkých mesiacoch štúdia preniesol princíp cleanera na bylinný koncentrát na báze olejov. Mal s ním spojených viacero otázok a obáv, hlavne čo sa týka baktérií – išlo vlastne o silné prírodné antibiotikum, o ktorom sme nič nevedeli. Sám bol voči svojej receptúre pomerne skeptický. Výchádzal však z predpokladu, že elixír (tak ho vtedy nazval a odvtedy ho inak nevoláme) – tak ako aj cleaner – odstráni zoxidované časti organizmu, naviaže a rozbije oxidy kovov a eliminuje patogénne baktérie.

Tak sme začali otec, mama a ja tento nápoj popíjať. Prvé týždne sa nič nedialo – ani dobré, ani zlé, tak sme pokračovali. Vedeli sme, že prírodné látky nám môžu len pomôcť, cítili sme sa v pohode a ja s vierou, že sa zbavím svojich problémov, som nápoj užívala na dennej báze. Prvý zlom však prišiel zvonku. Otcov firemný partner z Čiech, ktorý bol nadšencom cleaneru a experimentoval s jeho použitím, sa po rozhovore s otcom okamžite nadchol myšlienkou elixíru. Zobral si od otca pár fľaštičiek a poctivo ich užíval. Po pár mesiacoch si opäť prišiel po tovar. Ten si mal vyzdvihnúť pri hoteli Dixon a s otcom si ako vždy mali dať obľúbenú kávičku. Otec  v kaviarni prešiel okolo pána Bendu bez povšimnutia. Keď sa začal rozhliadať, zbadal povedomú tvár a nevychádzal z údivu. “No to koukáš, já mám vlasy!” vysmiaty mu oznamoval jeho ešte pred 3 mesiami celkom plešatý partner z druhej strany miestnosti.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s